050-2020005

אנדרטה

אנדרטה היא מבנה או הפסל המוצב במקום מסוים אותו ניתן לראותו כאשר מטרתו היא להנציח איש או מספר אנשים או מאורע חשוב שקרה בעבר.

בתקופה הקדומה נעשתה הבחנה מוחלטת בין פיסול של אנדרטאות למטרות הנצחה לבין פיסול חופשי שנועד לעטר מבנים. לרוב, האנדרטה הייתה גדולה במימדיה והוצבה במרכזי הערים במקום אותו ניתן לקשר לשילטון ששלט באותו התקופה. דוגמאות לכך ניתן לראות ב"שער טיטוס" או "עמוד טריאנוס" הרומאיים.

את האנדרטה ממקמים במקומות אותם ניתן ליראות למרחוק, כמו על הר, או גבעה או במקום בו התרחש האירוע אותו רוצים להנציח.

מקורה של המילה הוא ביוונית, מלשון "אנדרו", שהוא אדם ובלועזית משתמשים במונח "מונומנט". כל אנדרטה היא מונומנט, אך לא להיפך, ישנם מונומנטים המשמשים רק ליופי ולא למטרות של הנצחה וזיכרון.

סוגי אנדרטאות ומיקום הקמתן

אנדרטאות בנויות ממגוון רחב של חומרים, אבנים וסלעים טבעיות. יהיו אלו חומרים חזקים ועמידים, על מנת שיוכלו לעמוד אל מול הזמן ופגעי מזג האוויר. מטרתה של האנדרטה היא להישמר לאורך תקופה ארוכה ולדורות הבאים. ניתן למצוא הרבה אנדרטאות העשויות מחומרים של שיש, פלדה ומתכת.

האנדרטאות יהיו מרשימות למראה, מפולסות בידי אמן ועשויות כהלכה ובאופן מקצועי ומכובד, בהתאם לכבוד אותו הן באות לסמל.

אנדרטאות ניתן לראות במרכזי הערים, על מנת שיוכלו לראות אותן ולחלוף על פניהן המוני אנשים, לרוב יהיה מדובר באנדרטה שנבנתה בתקופה קדומה יותר. כמו כן, ניתן לראות אנדרטאות במקום בו התרחש המאורע, או בתוך קומפלקס של אתר הנצחה המוקדש כולו להנצחה של אירוע מסוים, כדוגמת אתר ההנצחה "יד ושם".

לעיתים מוקמות האנדרטאות ביוזמתן של השלטונות, כמו העירייה או המדינה, ולעיתים זו יכולה להיות עמותה, או קבוצה של אנשים פרטיים המעוניינים להנציח דבר מה.

אנדרטאות בארץ ישראל

בישראל, רוב האנדרטאות הקיימות נבנו בהקשר של הנצחת חללים או אירועים צבאיים והן מתקשרות לקרבות שנערכו ולאירועים ביטחוניים שקרו.

אנדרטה לזכר נופלי השייטת
אחת האנדרטאות המיוחדות ביותר שקיימות במדינת ישראל נמצאת מתחת לפני השטח, על קרקעית הים, וניתן להגיע אליה בצלילה. האנדרטה הוקמה לזכרם של שניים עשר נופלי השייטת שנהרגו בספטמבר 1997 בלבנון. האנדרטה, יוצאת הדופן, בנויה מ 12 כיסאות עם שמות הלוחמים שנפלו – המקובעים על ספינת טילים ישנה. האנדרטה נמצאת בים שמול חוף שבי ציון שבגליל המערבי.

אנדרטה לחללי הקיבוץ
האנדרטה שממוקמת ביער הקיבוצים הוקמה לזכרם של 2000 נופלים מתוך 200 קיבוצים שונים. האנדרטה, שהקומה בידי התנועה הקיבוצית, בנויה כפסל גדול בדמות מגדל שמירה, ואף ניתן לטפס עליה.

אנדרטת חטיבת הנגב
האנדרטה שבנויה מבטון, עוצבה על ידי האמן דני קרוון ומשלבת 18 אלמנטים סימבולים אשר נקשרים למלחמת העצמאות. באנדרטה ניתן למצוא את שמות הנופלים חרוטים על לוחות מנחושת. האנדרטה ממוקמת ליד באר שבע.

אנדרטת השואה והגבורה
במרכז תל אביב, מול בית העירייה, בכיכר רבין, מוצבת אנדרטה לזכר השואה והגבורה, אשר עוצבה בשנת 1975 על ידי יגאל תומרקין. האנדרטה עשויה מברזל, בטון וזכוכית, בצורה של פרמידה הפוכה המוצבת על גבי משלוש צהוב הקבוע על הקרקע.

בעולם ישנן הרבה אנדרטאות מפורסמות, המפורסמת ביותר אולי היא פסל החירות בניו יורק, שער הניצחון בפריז ושער הניצחון ברומא.