כיתוב מצבות – מה כותבים על מצבה?

הגבלות בכיתוב על מצבה:
בתי עלמין מסויימים, בעיקר בתי עלמין צבאיים או בתי עלמין של מושבים/ קיבוצים, דורשים אחידות באופי המצבה (גודל, חומר בניה) והן בכיתוב שעל המצבה. כזה דבר יכול להתבטא בנוסח כמעט זהה לכל כיתוב מצבה בבית העלמין (כמו למשל בבית עלמין צבאי) ועד לשמירה על אחידות בגופן ובגודל שלו (פחות מחמיר).

מחירים:
מחיר של כיתוב של חמישים אותיות על המצבה נכלל בד”כ במחיר המצבה (יש לוודא זאת), אולם כל חריגה (תוספת של אותיות) תייקר את המחיר בממוצע בשבעה שקלים. חלק מין המקומות דורשים יותר או פחות עבור כל אות, חלקם מחשבים את המחיר על פי גודל האות (חלק מין האותיות יקרות מאחרות) ואין לשכוח כי כיתובים מיוחדים כגון סוגי הבלטות יהיו בהכרח יקרים יותר יותר.

סוגי כיתוב על מצבות:
האופציה הזולה ביותר הנה הדבקה של האותיות על המצבה. אופציה זו, מטבע הדברים, איננה עמידה ביותר, ועם תנאי מזג האוויר, ישנו סיכוי סביר שעם השנים אותיות “ייפלו”.
אופציה שניה יקרה יותר הנה חריטה של האותיות, כאשר ניתן להבליט אותן בטכניקות שונות כמו התזת חול. כל הבלטה של האות מעבר לחריטה רגילה יעלה מחיר נוסף.

מה לכתוב על המצבה:
בד”כ הכיתוב נפתח באותיות פ”נ – פה נקבר. אין חובה בהכנסת אותיות אלו. מתחת לאותיות אלו נהוג לרשום את שם הנפטר ושם הוריו. על פי ההלכה, באם לא ידוע אחד מהשמות ולא ניתן למצוא אותן ניתן לרשום את שם ההורה שידוע או אף רק את שם משפחתו.
יש הנוהגים לרשום בנוסף להורים את שם בן או בת הזוג ואת שמות הילדים (לא חובה).
מתחת לשם הנפטר רושמים את התאריך העברי של הפטירה, כאשר יש שיוסיפו את תאריך הלידה, באם ידוע, ומוסיפים תאריך לועזי (של לידה ופטירה).

מתחת לתאריך הפטירה, רבים יוסיפו פסוקים רלוונטים שנהוג להשתמש בהם לצרכים אלו, או משפט או שניים אישיים. רבים מציינים את הקהילה שאליה הנפטר היה משוייך.

בתחתית המצבה יש הנוהגים להוסיף את הביטוי תנצב”ה – תהיי נשמתו צרורה בצרור החיים (על פי שמואל א’, כ”ה 29).
ישנו איסור הלכתי חמור להוסיף למצבה כל ציור, דמות או אף לייחס לנפטר תכונות אלוהיות כמו מלאך, שכן מלאך הינו חסר דמות אנושית ועצם הכינוי של איש בשר ודם בתואר כזה הינו חילול התורה.

פסוקים פופלאריים לכיתוב מצבה:

כיתוב מצבה, נשים:
“עז והדר לבושה, ותשחק, ליום אחרון” (משלי, ל”א, 25)
“אשרי אדם, מצא חכמה, ואדם, יפיק תבונה” (משלי, ג, 13)
“וכל-אשה, חכמת לב” (שמות, ל”ה, 25)

כיתוב מצבה, גברים:
“איש חיל רב פעלים דברי הימים א'”, י”א, 22
“עת ללדת ועת למות”, קהלת, ג’, 22
“נר ה’ נשמת אדם”, משלי, כ’, 27