סוגי קבורה

משמעות הקבורה הינה לקבור את גוף המת באדמה ע”פ שנאמר בתורה לאדם הראשון:

“כִּי עָפָר אַתָּה וְאֶל עָפָר תָּשׁוּב”
(בראשית ג’ 19)

נהוג לערוך את טקס הקבורה בנוכחות קהל רב – כל משפחתו, ידידיו ומקוריו של הנפטר אשר מלווים אותו בדרכו האחרונה.
טקס הקבורה היהודי הינו טקס בעל מסורת ארוכת שנים ובעל דגש רב לכבוד הנפטר, לעילוי נשמתו ומתן כבוד למשפחה האבלה של הנפטר.

להלן מידע אודות שיטות וסוגי קבורה בישראל המבוססות על ההלכה והמסורת היהודית:

קבורת שדה

קבורת שדה הינה שיטת הקבורה הרגילה – הנפטרים נקברים זה לצד זה בתוך הקרקע.

קבורה זוגית – משפחתית

קבורה זוגית – משפחתית נקראת גם קבורת מכפלה. שיטת קבורה זו מותאמת לבני זוג אשר רוצים להיקבר בחלקת קבר אחת, אחד על גבי השני וביניהם מפרידה אדמה.

בקבורה מסוג זה, מכינים את חלקת הקבר לשני הנפטרים כך שהנפטר הראשון נקבר עמוק יותר בחלקת הקבר התחתונה (בעומק כפול מקבורת שדה רגילה – 2.00 מטר גובה מתחת לאדמה)  ונשאר מקום מעליו לבן הזוג בבוא העת בחלקת הקבר העליונה.
כאשר בן הזוג שני נפטר, המצבה שהוקמה לאחר פטירת בן הזוג הראשון תפורק ותיבנה מצבה חדשה לשני בני הזוג בגודל מצבה סטנדרטית אשר תכלול כיתוב על המצבה לשני בני הזוג הקבורים.

במצבה מסוג זה נהוג ליצור הפרדה כל שהיא לשני הנפטרים ע”י עיצוב המצבה עם שני כריות נפרדות (שני פלטות נפרדות על גבי המצבה המשותפת) שכל אחת מהן מוקדשת לאחד מבני הזוג ועליה שם הנפטר ונוסח כיתוב מתאים.

יש לציין שקבורה זו מבוקשת בעיקר על יד בני זוג בכדי להביע תחושתה של “בחייהם ובמותם לא נפרדו” ובכדי לחסוך עלויות של רכישת חלקת קבר צמודה לנפטר, עם זאת יש אפשרות לקבורה מסוג זה גם של בן משפחה מקרבה ראשונה.

קבורת סנהדרין

קבורת סנהדרין הינה קבורה בתוך כוורת כוכים שנחצבו בקיר המתנשא לגובה של עד 3 קברים ומתחת לכל כוך קבורה נבנה מדף אבן המאפשר להניח עליו פרחים, נרות זיכרון וכדומה.

קברים הלו הם למעשה קירות קבורה הנראים כמו קיר זיכרון או אנדרטה ציבורית.

לאחר טקס הקבורה וסגירת חלל הכוך, על משפחת הנפטר להוסיף פלטה על דופן הקבר (פתח הכוך) עם נוסח כיתוב מתאים על גבי הפלטה אשר תשמש כמצבת זיכרון.

שיטת קבורה זו נועדה בכדי להתמודד עם מצוקת הקרקעות לקבורה במדינה.

קבורה במבנה רב מפלסי

קבורה במבנה רב קומות אשר בכל קומה, הקבורה מתבצעת בשיטת קבורת שדה או לחלופין בשיטת קבורה זוגית משפחתית. קבורה זו נקראת גם קבורה רמה.

קבורת על

קבורת על הינה קבורה של בן משפחה בקבר קיים של בן משפחה אחר ובמקרה שהקבר לא הוכן לקבורה של שני בני המשפחה כמו בקבורה זוגית משפחתית.
במקרה זה המצבה של הנפטר הראשון תפורק, לאחר מכן יקבר הנפטר השני ולבסוף יש לבנות מצבה חדשה.